Koronavirüsten Korunma Yolları

Dünya’da ve Türkiye’de koronavirüs vakaları görülmeye devam ederken koronavirüsten korunma yolları ve koronavirüsten nasıl korunulacağına dair metodlar ve öneriler sağlık otoriteleri tarafından insanlarla paylaşılmaktadır. Koronavirüsü pandemi olarak tanımlayan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) , Koronavirüsün bulaşma riskini en aza indirmek için alınması gereken önemleri şu şekilde sıralamaktadır.
 

  1. . Ellerinizi düzenli olarak ve alkol bazlı bir el ovarak temizleyin veya sabun ve su ile yıkayın. Nedeni ise ellerinizi sabun ve su ile yıkamak veya alkol bazlı dezenfektanlarla elleri ovmak ellerinizde olabilecek virüsleri öldürür.
  2. Kendinizle başkaları arasında en az 1 metre mesafe bırakın. Birisi öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda, burun veya ağzından virüs içerebilecek küçük sıvı damlacıkları püskürtür. Çok yakınsanız, kişinin hastalığı varsa COVID-19 virüsü de dahil olmak üzere damlacıklarda nefes alabilirsiniz.
  3. Kalabalık yerlere gitmekten kaçının. İnsanların kalabalıklarda bir araya geldiği yerlerde, COIVD-19 olan biriyle yakın temasa girme olasılığınız daha yüksektir ve fiziksel mesafeyi 1 metre (3 feet) korumak daha zordur.
  4. Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının. Eller birçok yüzeye dokunur ve virüsleri alabilir. Kirlendiğinde eller virüsü gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza aktarabilir. Oradan, virüs vücudunuza girebilir ve size bulaşabilir.
  5. Sizin ve çevrenizdeki insanların iyi bir solunum hijyeni uyguladığından emin olun. Bu, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirsek veya doku ile kaplamak anlamına gelir. Ardından kullanılmış dokuyu hemen atın ve ellerinizi yıkayın. Damlacıklar virüs yayıldı. İyi bir solunum hijyeni uygulayarak çevrenizdeki kişileri soğuk algınlığı, grip ve COVID-19 gibi virüslerden korursunuz.
  6. İyileşene kadar evde kalın ve öksürük, baş ağrısı, hafif ateş gibi küçük semptomlarla bile kendini izole edin. Birinin sana malzeme getirmesini sağla. Evinizden ayrılmanız gerekiyorsa, başkalarına bulaşmasını önlemek için bir maske takın. Başkalarıyla temastan kaçınmak onları olası COVID-19 ve diğer virüslerden koruyacaktır.
  7. Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, tıbbi yardım alın, ancak mümkünse telefonla önceden arayın ve yerel sağlık otoritenizin talimatlarına uyun. Neden? Ulusal ve yerel yetkililer bölgenizdeki durum hakkında en güncel bilgilere sahip olacaklardır. Önceden aramak, sağlık uzmanınızın sizi hızlı bir şekilde doğru sağlık kuruluşuna yönlendirmesini sağlayacaktır. Bu ayrıca sizi koruyacak ve virüslerin ve diğer enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
  8. DSÖ veya yerel ve ulusal sağlık otoriteleri gibi güvenilir kaynaklardan gelen en son bilgileri takip edin. Yerel ve ulusal yetkililer, bölgenizdeki insanların kendilerini korumak için ne yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmak için en iyi şekilde yerleştirilir.

Kaynak: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public