Neden Playstation 4 Harddiskinizi Ara Ara Yenilemelisiniz [Rebuild]

playstation 4 hdd bakım ps4 hdd rebuild

Bilgisayarlarımızdan alışkın olduğumuz bakım işlemlerinin konsollarımız için gerekli olduğunu düşünmüyorsanız tekrar düşünmelisiniz. Playstation 4'ünüzün harddisk yenileme (rebuild) işlemini ara ara yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Belli bir aralıkta HDD'nizi yenilemek PS4 sağlığınız için çok önemli bir işlem diyebiliriz. Ama tabii ki de doğru şekilde yaparsanız işe yarayacaktır. İyi haber ise şöyle, bu işlemi yapmak gerçekten de çok kolay.Panik yapmadığınız sürece işleminizde hiçbir sıkıntı çıkmayacaktır. Eğer playstation 4 ünüzü çok sık kullanıyorsanız bu işlemi ayda bir kere veya iki ayda bir kere yapmanız yararlı olacaktır. Ayrıca bu işlem hdd ile ilgili bazı problemleri de çözecektir. Mesela hata veren DLC paketlerinin yüklenmesi veya bozuk dosyalar gibi.

Playstation 4 ünüze nasıl rebuild işlemi yapabilirsiniz?

playstation 4 hdd bakım ps4 hdd rebuild

  • İlk yapmanız gereken işlem PS4'ünüzü Safe Mode [güvenli mod] da çalıştırmak. Bunu yapmak için ön taraftaki power tuşuna basın ve 2 kez bip sesini duymayı bekleyin. Bu işlem bir kaç saniye sürecektir. Sonrasında Controllerınızı konsolunza USB ile bağlayın ve konsolunuzu çalıştırın. Safe Mode'da karşınıza Rebuild Database seçeneği gelecektir.
  • Rebuild Database seçtikten sonra bir bekleme süresi karşınıza çıkacaktır. Hızlı da bitebilir bir kaç saatte sürebilir. Bu işlem harddiskin ne kadar zarar gördüğüne göre değişebilir.
  • Bittiği zaman PS4 konsolunuz yeniden başlatılacaktır ve harddiskiniz mükemmel bir şekilde organize olmuş şekilde karşınıza çıkacaktır.