Oyunların Bizlere Öğrettiği 10 Önemli Ders

Günümüzde oyunlar, çoğu kişinin düşündüğünün aksine sadece zaman geçirme amaçla tasarlanan yapımlar olmaktan çıkmış durumda. Genel olarak başarılı olabilmek için mantıklı hareket edebilmek, hızlı refleks gibi özelliklere ihtiyaç duyuyoruz. Oyunları gerçekten dikkatle inceledğimizde ise bizlere bir oyundan fazlasını sunduklarını ve gerçek hayatta da karşımıza çıkan bazı sorulara cevap olduklarını görebiliriz. 

1.Karşına zorluklar çıkmaya devam ediyorsa, doğru yoldasındır !

Kimse bomboş bir oynanışa sahip oyunları sevmez. Oyuncular daima zorluklarla mücadele ettiği oyunları daha çekici bulur. Eğer oynanışta bir boşlul olduysa ve etrafta yapacak hiçbir şey yoksa bu demek oluyor ki yanlış tarafa gidiyoruz. Ama tam tersine bir çok aksiyonun ve içeriğin bulunduğu alanlara gidiyorsak, doğru yolda ilerliyoruz demektir. Her ne kadar bu aksiyon dolu yollar diğerine göre zorlu olsa da, bir sonraki aşamaya geçmemiz için bu yollardan geçmeliyiz ve zorluklara göğüs germeliyiz.
 

2. Her zaman hazırlıklı olun

Boss savaşları olsun, herhangi bir göreve başlangıç olsun; her zaman hazırlıklı olmakta yarar vardır. Karakterinizin zırhını, istatistiklerini, büyülerinizi, eşyalarınızı daima hazır tutarsanız, karşınıza boss mu çıkmış herhangi bir şeyle mi karşılaşmışsınız pek önemli değildir. Çünkü siz hazırsınızdır! 

3. Herkes konuşmaya değerdir

Ne kadar anlamsız ve önemsiz gözükseler de oyunlarda bazı NPC lerin sizi ne tür maceralara çıkaracağını asla bilemezsiniz. Kıyıda köşede bekleyen saçma sapan bulduğunuz bir NPC size mükemmel bir silah verebilir, harika bir göreve sürükleyebilir veya hiç tahmin etmediğiniz yeni bir alana sizi götürebilir.
 

4. En iyi ödüller, ulaşılması zor yerlerde olur

Oyunlarda mükemmelliğin sadece fedakârlıklar yaparak sağlandığı herkes tarafından bilinir. Gitmememiz gereken yerlere giderek, defalarca ölüp pes etmeyerek en iyi ödüllere ulaştığı bir anısı hepimizin vardır. Yani oyunda sağlam bir ödülü hak etmek için elimizi kana bulamalı ve zorluklara göğüs germeliyiz. Sürekli düşük karakterleri katlederek ilerlenen seviyelerden bir hayır geldiği görülmemiştir.

 

5. Hızlıca arkadaş edinmek istiyorsan, onlara yiyecek teklif et

Önemli bir göreve başlamadan önce oyunlarda da yemek yemek önemli bir hâle geldi. Oyunlardaki yiyecekler düşük kalan can barınızı tamamlamakla kalmayıp, sizlere ekstra özellikler de sağlamakta. Birlikte göreve çıkacağınız arkadaşlarınıza yiyecek önermek onların kalbine giden yola ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

6. Gereksiz eşyaları yanınızda taşımak sizi fazlasıyla yavaşlatır

Özellikle RPG oyunlarında karşımıza çıkan binbir çeşit eşya arasından seçim yapmak her zaman zor gelir. Hepsini birden çantamıza attığımızda ise ağırlık sınırının dolduğunu ve hızımızın 4 kat yavaşladığını hepimiz yaşamışızdır. Gerçek hayatta da güzel bir mesaj olabileceği gibi, gereksiz şeyleri yanımızda taşımaya devam edersek eninde sonunda bizleri yavaşlatmaktan başka bir işe yaramazlar. İşlevsel olarak her ne kadar yararlı gözükseler de fazlasının hiç kimseye yararı yoktur.
 

7. Ana görevler her şey demek değildir, bazen yan görevler daha fazlasını sağlayabilir


8. Asla başkalarının becerilerini yalnızca başarılarına dayanarak yargılayın, bunları nasıl elde ettiğinizi bilemezsiniz

Kimsenin başarılarını nasıl elde ettiğini bilemezsiniz. Başarılarına dayanarak yapılan yorumların genelde yanlış olduğunu hepimiz biliriz. Tabii ki bu fikir her iki yoldan da gidebilir: Bir oyuncu, sahip olduğu öğeler nedeniyle son derece yetenekli görünebilir, ancak gerçekte, aslında çok iyi olmadığını ortaya koyabilir;

9.Dayanıklılık anahtardır, başarısız denemeden sonra nihayet başarabildiğinizde çok daha başarılı olduğunuzu hissedersiniz

10. 100 kez denediyseniz ve başarısız olduysanız muhtemelen bir şey eksiktir demektir. Farklı bir yaklaşım deneyin!