Yanlış Kararlar Verip Batmaya Mahkum Kalan 7 Oyun Şirketi

 

oyun haberleri playstation 4 oyunları xbox one oyunlar haberler

Çoğu zaman, mükemmel oyun şirketlerinin bile bir sebepten ötürü kapandığına şahit olabiliyoruz. Kimisi finansal sorunlar yaşayıp batıyor, kimisi üstlerindeki şirketler tarafından kapatılıyor ve bir şekilde yokluğa karışıyorlar. Bunun gibi sebeplerle kapanmaya mahkum kalmış 8 büyük oyun şirketini ve nedenlerini derledik.

7. Lionhead Studios

oyun firmaları oyun firmalar haberleri

1996 yılında kurulan Lionhead Studios, en çok Fable serisi ve Black and White oyunlarıyla tanınıyorlardı. 2012 yılında Microsoft tarafından satın alınmadan önce, Black and White 2, The Movies, Fable : Lost Chapters gibi oyunları piyasa süren firma; istenilen satış amacına ulaşmayı başaramadı.

Firma, geçen sen başlatılan yeni Fable oyunu projesinde "kimsenin çalışmak istememesi" gibi bir gerekçeyle; Microsoftun sabrını taşırdı. 75 milyon dolar bütçeye sahip yeni Fable oyununda kimsenin çalışmak istememesi üzerine Microsoft neredeyse 20 yıldır hizmet veren Lionhead Studios'u kapattı.

6. THQ

oyun haberleri oyunlarla ilgili özel haberler

Dawn of War, MX vs ATV ve Saints Row'un yaratıcısı olan THQ, kötü gidişata 2010 yılında başlamıştı. Fİnansal zorluklar çekmeye başlayan firma, başarı getirmeyen projelere fazlasıyla bütçe ayırıyordu. Homefront ve Red Fiction:Armageddon gibi bir kaç başarısız projenin ardından firma 2013 yılında kapanmak zorunda kaldı.

5. Artoon

playstation oyunları playstation firmalari playstation 4 haberleri

1999 yılında kurulan Japon stüdyo, Yoshi's Island, Blinx the Time Sweeper, Blue Dragon gibi oyunlarla tanınıyordu. Oyunlarında başarıyı yakalasa da bir üst şirketi olan AQ Interactive'in batmasını engelleyemedi ve 2010 yılında kapanmak zorunda kaldı.

4. Atari, Inc.

atari haberleri atari ile ilgili haberler

1972 yılında kurulan ve adeta oyun tarihini oluşturan firmayı da burada görmek gerçekten üzücü. Atari'den bahsediyoruz tabii ki de. 1970 lerde kurulmuş ve bugünlere gelmeyi başarmış bir dev adeta. Yapılan hatalar, yanlış seçimler ve gereksiz yatırımlar Atari'nin kapılarının kapanmasını sağladı.

3. Red Octane

redoctane haberleri redoctane stüdyoları oyunları

Redoctane kim diye soruyorsanız cevabı, Guitar Hero serisinin yaratıcıları. Bu başarılarından sonra Activision tarafından 2006 yılında satın alındı. Activison'ın firmanın stratejileriyle ilgili yaptığı hatalar yüzünden, guitar hero serisinin de artık eski ününün kalmamasıyla firma 2010 yılında kapatıldı.

2. Zipper Interactive

zipper interactive haberleri zipper interactive

1995 yılında kurulan firma en iyi olarak playstation'a özel oyun SOCOM:Navy Seals ile tanınıyordu. Daha sonra Xbox'a özel olarak Crimson Skies'ı çıkartmışlardı. "Online oyun yapmayı bilen bir şirket" olarak tanınsalar da, Cod ve Battlefield gibi devlerin olduğu piyasada tutunmayı başaramayan firma 2012 de kepenkleri indirmek zorunda kaldı.

1.Pandemic Studios

pandemic studios haberleri oyun haberleri oyun firması haberleri

Star Wars: Battlefront'un yaratıcısı olan Pandemic Studios, 1998 yılında kurulmuştu. 2007 yılında EA ile birleşen firma 2009 yılında kapatılmak zorunda kaldı.