Yıllar İçinde Kurtulduğumuz 5 Sinir Bozucu Oyuncu Problemleri

Oyuncular eski zamanlardan beri teknik olarak bir sürü sorunla başa çıkmak zorunda kalmışlardır. Neyseki teknoloji ilerledikçe bu bilgisayar ve oyun problemlerini aşmış olduk. Oyun oynamanın bile zor olduğu dönemlerden atlattığımız 7 sorunu sizler için derledik.

5. Otomatik Kaydetme

oyun problemleri oyun sorunları  oyuncu problemleri

Herkes bilir ki oyunlarda konsantrasyon çok önemlidir. Oyunun atmosferine kendimizi kaptırmak ve oyunları yaşamak, oyundan tad almak için en önemli etkendir diyebiliriz. Bu dikkati bozacak en büyük etkenlerden biri de oyunun ortasında durdurup oyunumuzu kaydetmektir. 

Eski zamanlarda oyunlar otomatik kaydetme gibi bir özelliğe sahip değillerdi. Onun yerine kendimiz kaydetmemiz gerekirdi. Sonra da oyunda başımıza bir şey geldikten sonra en son kaydettiğimiz zamana geri dönünce, bunca zamandır neden kaydetmedim gibi bir sitemde bulunabilirdik ve oyun zevkimiz baltalanırdı. Neyse ki son zamanlarda oyunlar artık otomatik kaydetme özelliğine yer veriyor ve bu konuda da gayet geliştiler.

4. Eski Tip Tekerlekli Mouse Kullanmak

oyun problemleri oyun sorunları  oyuncu problemleri

Tekerlekli mouse zamanlarında az zorluk yaşamamışızdır. O tekerleğin içerisindeki pislikleri temizlemek her ne kadar haz verse de bu işlemi tekrar tekrar yapmak, kullanım olarak kaymama, tıkanma gibi zorlukları kullananlar biliyordur. Neyse ki pc oyunculuğu gelişti ve bu gelişen oyunculukta birbirinden kullanışlı oyuncu mouseları piyasada yerini aldı. Bizleri de rahata eriştirdi.

3.Telefon Çalınca İnternet Bağlantısının Kesilmesi

oyun problemleri oyun sorunları  oyuncu problemleri

İnternetin ilk zamanlarında yaşanılan en gülünç sıkıntılarından biri telefon çalınca internetin gitmesidir herhalde. İnternette bir dosyayı indirmek 3 yıl sürerken birden telefon çalar ve o telefonun açılmaması için yaptığımız koşuları durumu yaşayanlar hatırlarlar.

2. Kaydetme veya Kayıt Kodu Olmayan Oyunlar

oyun problemleri oyun sorunları  oyuncu problemleri

Oyunlarda otomatik kaydetme sorunundan bahsetmedik fakat eskiden kayıt bile bir sorundu. Atari dönemlerinde oyunların otomatik kaydetmesini bırak, kaydetme diye bir şey yoktu. Bazı oyunlar geçtiğiniz bölümlerin sonunda sizlere kodlar verirdi. Oyuna tekrar başlayınca bu kodları girerek tekrar geçtiğimiz bölümleri oynamaktan kurtulabilirdik.

1. Hafıza Kartları

oyun problemleri oyun sorunları  oyuncu problemleri

Playstation çıkışıyla oyunculuk adeta bir sonraki seviyeye taşınmıştı. Ancak en ilginç sorunlardan birisi de kayıt etme sorunuydu. Bu konuda bir çok kez kayıt sorununda bahsettik. Öncelerde gerçekten önemli bir sorunmuş. Playstation'da hafıza kartınız yoksa kaydetme özelliğiniz veya oyun kodları gibi özelliklerden yararlanamıyordunuz. Yani tekrar tekrar oynamak zorunda kalıyorduk. Bunu da playstation 3 e yerleşik gelen harddiskler ile atlatmıştık.