Youtube Artık Bu Hedefin Altındaki Kanallara Ödeme Yapmayacak

molinom pewdiepie youtube

Youtube, son zamanlarda yaşadığı bir kaç reklam sıkıntısı yüzünden yeni bir değişikliğe gitmek zorunda kaldı. Irkçılık, nefret söylemleri gibi videolarda da reklamların çıkması bazı insanları doğal olarak kızdırdı ve youtube'a tepkiye yol açtı. Bu tür kötü içerik içeren videolarda kendi ürünlerinin reklamlarını görmek istemeyen reklam verenlerin söylediklerini dikkate alan youtube yeni bir sınır koydu ve bu sınırı geçmeyen kanallara reklam ödemesi yapmayacağını açıkladı. Bu da demek oluyor ki bu sınırı geçemeyen kanallarda reklam içeriği yayınlanmayacak ve para kazanamayacaklar.

 

PewDiePie bu durumdan sonra kendi kazancının olduğu bir görsel yayınladı ve kazandığı miktar pewdiepie için inanılmaz düşük bir sayıydı.Youtube'un en büyük kanalı olan PewDiePie her videosunda milyonlarca izlenme elde ediyor ve sadece 110$ kazanmış gözüküyor. Bu da demek oluyor ki gerçekten bir şeyler oluyor.

pewdiepie kazancı

 

Youtube'un reklam verenleri mutlu etmek adına attığı adımın içeriği ise şöyle. Toplam olarak kanalınız 10.000 izlenmeye ulaşmak zorunda. Bu yeni kanal açıp çeşitli videolar ile ırkçılık ve nefret söylemleri gibi şeyler  yapan kişiler için konulmuş ufak bir önlem. Kazanç dengesini de çok değiştirmeyecek olan bu değişim en azından reklam verenlerin şiddetini biraz alacak olsa gerek.

 

youtube pewdiepie

Youtube'ın bu konuda açıklaması ise şu şekilde,

Birkaç hafta içinde, YouTube İş Ortağı Programı'na katılmaya başvuran yeni içerik oluşturucular için bir inceleme süreci de ekleyeceğiz. İçerik oluşturucular 10.000 izleyiciye ulaştığında içeriklerinde bizim politikamıza ayrı bir şeyin olup olmadığını inceleyeceğiz. Hiçbir sorun yoksa içeriklerinde reklam göstermeye başlayacağız. Bu şekilde kurallara uyan herkesin gelir akışının düzene girmesi sağlanacaktır.