Vampir Olarak Oynamanızı Sağlayan 10 Dehşet Verici Oyun

Ölümsüzlüğe sahip olmak ve daima gölgelerde gezmek. Vampirler ilk ortaya çıktıkları zamandan itibaren her zaman dikkat çekmişlerdir. VampirlerBram Stoker'ın "Dracula" filminden sonra gerek medya gerek de oyun serilerinin vazgeçilmezlerinden biri oldular. Bu süreç içinde yer alan en iyiler arasındaki 10 vampir oyununu sizler için derledik.

- Vampyr 

Vampyr, çıkış yapmaya hazırlanan bir RPG oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Doktor Jonathan Reid adlı karakterin hayatına odaklanacağımız oyunda karakterimiz Hipokrat yemini ve Kanasusamış Doğası arasındaki dengeyi bulmaya çalışıyor. Oyun karşımıza 1918 li  yıllarda yarı açık dünya oyunu olarak çıkıyor. Umarız bu oyun kalitesiz veya yetersiz gelen vampir oyunlarından sıyrılıp, aradığımız aksiyona bizi çekmeyi başarır.

- Dark

Dark, oynanış tarzı olarak gizlilik üzerine kurulmuş mekaniklere sahip. Ana karakterimiz Eric, bir çok doğa üstü vampir güçlerine sahip ve bunları skill olarak kullanabiliyor. Herhangi bir noktaya teleport olabilme, geçici görünmezlik gibi yetenekler sadece buz dağının gözüken yüzü bile diyebiliriz. Oyunda asıl amacımız yeni dönüşmüş bir vampirin, dürtülerine kurban gitmesini engelleyerek gerçek hafızasını ve kendisini bulmasını sağlamak oluyor.

 

- Blood Knights

Blood Knight karşımıza hack and slash, aksiyon, rpg oyunu olarak çıkıyor ve co-op desteği veriyor. Co-op olarak vapir olan Alysa ve bir vampir avcısı olan Jeremy'nin birlikte hareket etmesini kontrol ediyoruz. Oyun karşımıza savaşlarla birlikte ara ara puzzlelar ile de çıkıyor. Blood Knight kısaca, oyunculara çok fazla üstünde durmadan dağıtıp kırmayı ve rpg ögelerinin tadını çıkartmayı sunuyor.

- The Twisted Tales of Spike McFang (SNES)

Genç vampirimiz Spike McFang'ı yönettiğimiz oyun karşımıza rpg, aksiyon-macera türünde çıkıyor. Amacımızın kötü zombie general Von Hesler ile savaşmak olduğu oyun, üstten görünüm kamera açısıyla oynanıyor. Saygıdeğer bir vampir olan Spike, pelerinini kısa mesafeli bir silah ve şapkasını da bir boomerang gibi kullanabiliyor. Bu karizmatik silahlarının yanı sıra oyuncular görünmezlik, melek çağırma gibi bir kaç sihirli kartı da kullanabiliyor.


- A Vampyre Story

Vampyre Story oyununda Mona adlı karakterin kontrolünü elimize alıyoruz. Mona, bir opera sanatçısıyken vampire dönüşüyor ve yaşadığı şehir olan Paris'te normale dönmenin yollarını arıyor. LucasArts tarafından geliştirilmiş oyun tarz olarak The Curse of Monkey Island benzeri bir şekilde  Point and click stiliyle oynanıyor. Oyun ilerledikçe Mona karşısına çıkan puzzle'ları ve atlatması gereken noktaları, her ne kadar istemese de vampir özelliklerini ve doğaüstü güçlerini kullanarak aşmaya çalışıyor.

- Darkwatch: Curse of the West

Vahşi Batı, Korku ve Steampunk türlerinin bir karışımı olarak karşımıza çıkan Darkwatch, Jericho Cross adlı kanun kaçağı bir vampirin kontrol etmemizi sağlıyor. Oyun tarzı olarak bize Halo: Combat Evolved'ı hatırlatan oyunda, yeteneklerinizi geliştirmeye yarayan bir de rep. sistemi bulunmakta. Oyun ilerledikçe Jericho, iyi ile kötü arasında kaldığı bir çok kez kalıyor ve bu seçimler yeni özellikler elde etmesini sağlıyor. Karmaşık oynanış ve eşsiz elementler ile Darkwatch güzel bir FPS vampir oyunu olarak karşımıza çıkıyor.

- Infamous: Festival of Blood


- BloodRayne

Rayne, Brimstone Society adına çalışan ve dünyayı tehdit eden doğa üstü yaratıklarla savaşan bir Dhampyr(yarı insan, yarı vampir) dir. Rayne, vampirleri dünya üzerinden temizleyen bir ölüm makinesi ve kulağa garip gelse de o da kanında vampir kanı taşımakta. BloodRayne oyunu bir çok film ve çizgi romandan esinlenilmiş olmasıyla birlikte eğlenceli bir atmosferi oyunculara sunmakta.

- Legacy of Kain 
Legacy of Kain harika oyun dinamikleriyle hatırlanacak bir oyun serisi olmasının yanı sıra, oyuna harika işlenmiş kader örgüsü, özgür iradeniz, kefaret ve kendi benliğini bulma gibi özellikleri barındırmasıyla unutulmazlar arasına girmiş bulunuyor. Oyun eski edebiyat eserleri, korku eserleri ve Shakespeare'den alıntılar bulunduruyor. Aksiyon-macera türünde karşımıza çıkan oyun, yeni dönüştürülmüş bir vampirin kendini eski hâline döndürmeye çalışırken, güçlerini kullanmasını öğrenmesiyle düşmanları alt etmesini işliyor. Legacy Of Kain kesinlikle bu türde ve oyunlar arasında adından bahsettiren seriler arasına girmeyi başarıyor.

- Vampire: The Masquerade Bloodlines

Aksiyon RPG olarak karşımıza çıkan oyunda, karakterimizi oyun içinde bulunan 7 vampir klanından birine katılmış şekilde yönetebiliyoruz. Oyun özelleştirebilir savaş mekanikleri ve diyalog opsiyonlarıyla oldukça kişisel bir oynanış sağlıyor. Karakterimiz yeni dönüştürülmüş bir vampir olmasıyla birlikte, dikkat çekmemek için sadece kan bankaları farelerin kanını içerek hayatta kalmaya terich ediyor. Oyunda İnsanlık Puanları(humanity points) önemli bir yer taşıyor. Eğer bunu kaybederseniz kafayı yemiş bir vampire dönüşüyor ve kontrolü kaybediyorsunuz.  Vampir bazlı oyunlar denildiğinde ilk akla gelen oyunlardan biri de kesinlikle Vampire: The Masquerade Bloodlines oluyor.